O tym, że należy chronić oczy, a jak wzrok się pogorszy zacząć nosić okulary albo soczewki kontaktowe wie chyba każdy. Jednak niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że także o swoje uszy należy regularnie dbać, a dużo nie do końca dobrych zachowań i nawyków mogą sprawić, że w pewnym momencie człowiek przestaje odpowiednio słyszeć. Najczęstsze problemy ze słuchem są mało widoczne, ponieważ zmiany zachodzą powoli i człowiek po prostu się przyzwyczaja do nich.
Autor: Marcel van Schooten
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak nie wyleczone w późniejszym okresie mogą być przyczyną trwałej głuchoty, a przecież najważniejsze jest należyte zapobieganie okolicznościom, w jakich narząd słuchu mógłby być narażony na uszkodzenia. Oczywiście nie da się całkowicie wyeliminować głośnych hałasów, lecz zredukowanie głośnego słuchania muzyki lub używanie zabezpieczeń w czasie prac w hałasie znacznie spowolnią uszkodzenie narządu słuchu.
Szczególnie duże znaczenie ma ograniczenie hałasu w miejscach pracy. W wielu zawodach praca wiąże się z obsługą maszyny, która może hałasować. Regulacje BHP precyzyjnie regulują, jakie są maksymalne poziomy hałasów w czasie wykonywania pracy, i pracodawcy koniecznie powinni je respektować. Jest wiele metod i sposobów na ograniczenie poziomu hałasu w miejscu pracy.
Jeśli interesuje Cię to zagadnienie, to odsyłam tam, gdyż znajdziesz w tamtym miejscu dużo zajmujących Cię tematów, które są tam omówione.
Można odpowiednio ustawić maszyny, wykorzystać odpowiednie ekrany i wyciszenia tak, aby należycie zredukować źródła hałasów. Metody te w znacznym stopniu mogą zmniejszyć natężenie dźwięków, ale zupełnie ich wyeliminowanie niekiedy nie jest możliwe.
Dlatego też pracownicy, którzy muszą pracować w miejscach gdzie jest podwyższony hałas muszą posiadać wyposażenie ochronne. Dobór zabezpieczeń powinien być uzależniony od źródła hałasu oraz czasu, przez jaki pracownik będzie wystawiony na jego działanie. Do najczęściej spotykanych metod na ochronę narządu słuchu należą stopery do uszu (stopery do uszu w serwisie Stopery to malutkie, zrobione przeważnie z delikatnej pianki koreczki, które po włożeniu do ucha rozprężają się, chroniąc w taki sposób słuch przed uszkodzeniem.