try another color:
try another fontsize: 60% 70% 80% 90%
satyacircle.com
Dbaj o zdrowie i sylwetkę!

Przygotowanie do biegania

Wśród mieszkańców dużych miast zapanowała moda na jogging. Coraz więcej Polaków uprawia sport, a prawie 40 procent wśród nich robi to systematycznie. Jak widać w tej sferze życia coraz prędzej doganiamy państwa Unii. Również z perspektywy ekonomicznej jest to bardzo pozytywny wskaźnik. Wzrost zainteresowania zdrową kuchnią oraz aktywnym stylem życia coraz liczniejszej rzeszy obywateli oznacza, że poziom życia w kraju wzrasta.


Bieganie to nadal hobby zamożniejszych osób, z większych aglomeracji, którzy wiedzą jak bardzo aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia. Bieganie to pewny przepis na zdrowie i dzięki niemu możemy zapobiec wielu schorzeniom w przyszłości, przykładowo otyłości, a także podnieść odporność organizmu. Dlaczego właśnie ta dyscyplina aktywności fizycznej zyskała sobie taką popularność.

Po pierwsze biegać może każdy, wystarczy mieć zapał i nie zniechęcić się za szybko.
Oprócz tego jest to czynność, którą można wykonywać w każdym miejscu, bez specjalnego przygotowania. Aczkolwiek wielu amatorów joggingu zapomina, że, jak każda wysiłek fizyczny także jogging wymaga właściwego przygotowania organizmu.

Lekarze od medycyny sportowej ostrzegają, że nierozważne uprawianie joggingu może być przyczyną poważnych kontuzji. Lekarz sportowy Grażyna Więcek radzi, abyśmy, zanim zaczniemy intensywnie trenować, wykonali niezbędne badania, które potwierdzą, że nie ma żadnych przeciwwskazań do takiej formy sportu.

Niestety powszechne mniemanie, że nie ma przeciwwskazań do biegania to przesąd. Osoby, które szczególnie powinny rozważyć uprawianie joggingu to osoby z dużą nadwagą, a także z nadciśnieniem. O bieganiu muszą zapomnieć również ci, którzy maja problemy z kręgosłupem bądź mają kłopot z stawami kolanowymi. Jeśli nie jesteśmy pewni stanu swojego zdrowia, zanim rozpoczniemy ostro trenować, powinno się udać do specjalisty medycyny sportowej, który sprawdzi, czy jesteśmy w wystarczająco dobrej formie.

Także zdrowi ludzi, zanim zaczną przygodę z joggingiem muszą dobrze się przygotować. Markowe buty i profesjonalne sportowe ubrania to nie wszystko. Przede wszystkim powinno się pamiętać o dłuższej rozgrzewce, a także rozciąganiu zaraz po bieganiu. Dobry stretching, a także krótki masaż (opis zabiegu), mogą uchronić przed bólami mięśni na drugi dzień. Tuż po treningu mięśnie w nogach są naprężone, dlatego właśnie należy zadbać o ich rozruch, aby zapobiec częstym kontuzjom.
Źródło : http://www.rehabilitacje.org

Muzyka do treningu