
Na zaparcia mogą cierpieć osoby cieszące się dobrym zdrowiem, które wg normy powinny wypróżniać się nawet 1-2 w ciągu doby lub co drugi dzień. Może to być oznaka stosowania niewłaściwej diety i spożywania małej ilości płynów a także brak błonnika w pokarmach. na tego typu problemy mogą również cierpieć osoby które nie aktywności fizycznej i całkiem naturalnie ludzie starsi. Oprócz powszechnych zaniedbań oraz dość błahych przyczyn, jak np. złych nawyków, które w łatwy sposób zmienić, istnieją powody o innym charakterze, gdzie być może ingerencja medyczna była by wskazana. Są cztery czołowe grupy powodów złego funkcjonowania jelita – test oddechowy sibo cena grubego, które mogą być powodem zaparć: mechaniczne – np. niedrożność jelit, czy stres, toksyczne – np. zatrucie ołowiem, po podaniu leków, czynnościowe – np. u chorych obłożnie, osób starszych, oraz psychiczne – np. spowodowane silnym stresem lub depresją. Prawdopodobnie na problemy z wypróżnieniem cierpi ok. 20% osób dorosłych. Jak sobie z tym poradzić?
Nie wolno bagatelizować uczucia parcia na stolec i wstrzymywać go. To może spowodować zakłócenia odruchu defekacyjnego.Zaparcia określane jako nawykowe możemy leczyć samodzielnie.
Do leczenia objawowego stosuje się najczęściej popularne leki na zaparcia (czytaj dalej…) – nie należy ich nadużywać, ponieważ mogą doprowadzić do rozleniwienia jelit. Żeby poprawić działanie jelit należy zwiększyć ilość dziennej dawki spożywanych płynów i wprowadzić sport do stylu życia. Niezwykle istotną rolę odgrywa dieta. Białe pieczywo pozbawione jest cennych elementów ziaren zbóż, czyli błonnika, który tak samo jak miotełka oczyszcza układ pokarmowy. W domowym leczeniu zaparć bardzo dobrze spisuje się wszelka kiszonka, a najlepiej kiszona kapusta. Ma ona dużo błonnika i żywych kultury bakterii, które mają wpływ na łatwe trawienie. Zbawienne w codziennej diecie mogą być także: śliwki, jabłka, buraczki, siemię lniane, kasze, truskawki, herbatki ziołowe – ale nie za często.