Jakimi sposobami walczyć z zaparciami?

Zaparcia, znane też pod nazwami obstrukcja bądź zatwardzenie, to częsta przypadłość. Nie należy jej bagatelizować, bo w skrajnych przypadkach może stać się powodem zgonu. Owa niewygodna oraz nieprzyjemna przypadłość może mieć przeróżne przyczyny. Warto wiedzieć, że zanim sięgniemy po produkty farmakologiczne, można próbować zwalczyć ją metodami domowymi oraz naturalnymi.

Jakie są powody problemów z wypróżnianiem się?

brzuch

Źródło: jezebel.com

Na zaparcia mogą cierpieć osoby cieszące się dobrym zdrowiem, które wg normy powinny wypróżniać się nawet 1-2 w ciągu doby lub co drugi dzień. Może to być oznaka stosowania niewłaściwej diety i spożywania małej ilości płynów a także brak błonnika w pokarmach. na tego typu problemy mogą również cierpieć osoby które nie aktywności fizycznej i całkiem naturalnie ludzie starsi. Oprócz powszechnych zaniedbań oraz dość błahych przyczyn, jak np. złych nawyków, które w łatwy sposób zmienić, istnieją powody o innym charakterze, gdzie być może ingerencja medyczna była by wskazana. Są cztery czołowe grupy powodów złego funkcjonowania jelita – test oddechowy sibo cena grubego, które mogą być powodem zaparć: mechaniczne – np. niedrożność jelit, czy stres, toksyczne – np. zatrucie ołowiem, po podaniu leków, czynnościowe – np. u chorych obłożnie, osób starszych, oraz psychiczne – np. spowodowane silnym stresem lub depresją. Prawdopodobnie na problemy z wypróżnieniem cierpi ok. 20% osób dorosłych. Jak sobie z tym poradzić?

Jak naturalnie poradzić sobie z problemem zaparć?
Nie wolno bagatelizować uczucia parcia na stolec i wstrzymywać go. To może spowodować zakłócenia odruchu defekacyjnego.Zaparcia określane jako nawykowe możemy leczyć samodzielnie.
Do leczenia objawowego stosuje się najczęściej popularne leki na zaparcia (czytaj dalej…) – nie należy ich nadużywać, ponieważ mogą doprowadzić do rozleniwienia jelit. Żeby poprawić działanie jelit należy zwiększyć ilość dziennej dawki spożywanych płynów i wprowadzić sport do stylu życia. Niezwykle istotną rolę odgrywa dieta. Białe pieczywo pozbawione jest cennych elementów ziaren zbóż, czyli błonnika, który tak samo jak miotełka oczyszcza układ pokarmowy. W domowym leczeniu zaparć bardzo dobrze spisuje się wszelka kiszonka, a najlepiej kiszona kapusta. Ma ona dużo błonnika i żywych kultury bakterii, które mają wpływ na łatwe trawienie. Zbawienne w codziennej diecie mogą być także: śliwki, jabłka, buraczki, siemię lniane, kasze, truskawki, herbatki ziołowe – ale nie za często.